Damian Walas
Środek nocy, wchodzisz do pokoju swojego dziecka i zastajesz je spocone, zasinione z oczami wywróconymi do góry. Dziecko drga i wydaje się nie reagować na Twój głos. Stres zaczyna robić swoje, serce bije Ci szybko, a nogi zaczynają się uginać. Wczoraj wieczorem dziecko dostało gorączki. Czy mogła ona spowodować taką sytuację? Jak udzielić pierwszej pomocy przy drgawkach u dziecka? Jakie są objawy drgawek? Co zrobić przy drgawkach gorączkowych u dzieci? Czym się różnią drgawki od dreszczy u dziecka? To jeszcze drgawki, czy już padaczka? Jak udzielić pierwszej pomocy przy napadzie padaczki? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.
1. Czym są drgawki?
2. Przyczyny drgawek u dzieci
3. Drgawki gorączkowe u dzieci
4. Objawy drgawek gorączkowych
5. Ryzyko nawrotu drgawek gorączkowych
6. Czym się różnią drgawki od dreszczy u dziecka?
7. Jak udzielić pierwszej pomocy przy drgawkach u dziecka?
1. Czym są drgawki?
Drgawki są zaburzeniem neurologicznym, którego przebieg może się objawiać nagłymi, mimowolnymi ruchami określonej części ciała lub jego całości. Czyli mówiąc jaśniej czasami możemy drgać mocno, gwałtownie i nie będziemy pamiętać co się wydarzyło, a czasami będą to delikatne skurcze mięśni, podczas których przez cały czas będziemy przytomni. Równie dobrze drgania mogą obejmować tylko określoną część naszego ciała. W przebiegu napadu padaczkowego może również wystąpić sytuacja, w której nie będzie żadnych drgań, a całe ciało będzie się prężyć.
Więcej informacji na temat drgawek znajdziesz w moim poprzednim wpisie, do którego link zamieszczam poniżej:
https://eskulapa.pl/padaczka-jak-udzielic-pierwszej-pomocy-przy-drgawkach/
2. Przyczyny drgawek u dzieci
Napad drgawek u dziecka może być spowodowany:
– infekcją przebiegającą z gorączką > 38°C
– stanem po szczepieniu dziecka
– zaburzeniami układu nerwowego
– niedoborem elektrolitów oraz witamin
– przedawkowaniem leków
– narażenie na wysoką temperaturę (np. przegrzanie, gorąca kąpiel)
– hipoglikemia
– migające, stroboskopowe światło
– zatrucie lekami
3. Drgawki gorączkowe u dzieci
Szacuje się, że 2-5% dzieci w wieku od 6. miesiąca życia do 6. roku życia przebędzie epizod drgawkowy z powodu gorączki. 75% przypadków ma postać drgawek prostych uogólnionych. Napad trwa statystycznie od 3 do 5 minut.
Układ nerwowy wraz z ośrodkiem termoregulacji u dzieci dopiero się kształtuje, zatem przy wysokiej temperaturze ciała może dojść do napadu drgawek. Pamiętaj, że ryzyko drgawek gorączkowych zależy od wysokości wzrostu temperatury, a nie od szybkości jej wzrostu.
Drgawki gorączkowe dzielimy na: proste, proste plus oraz złożone.
Proste | Proste Plus | Złożone |
drgawki uogólnione | drgawki uogólnione | drgawki ogniskowe |
napad trwa mniej niż 10 minut | napad trwa mniej niż 10 minut | napad trwa ponad 10 minut |
jeden napad w przeciągu jednego epizodu gorączkowego | więcej niż jeden napad w przeciągu jednego epizodu gorączkowego | więcej niż jeden napad w przeciągu jednego epizodu gorączkowego |
Drgawki zazwyczaj pojawiają się w przeciągu jednej doby od momentu wystąpienia gorączki. Mogą obejmować mięśnie twarzy oraz mięśnie oddechowe i trwać kilka minut. Po zakończeniu napadu dziecko wraca do pełnej świadomości zdarzenia. Sam epizod może wzbudzić wiele strachu oraz wywołać przerażenie u rodziców dzieci, aczkolwiek napad sam w sobie nie oznacza, że dziecko choruje na padaczkę.
4. Objawy drgawek gorączkowych
Objawami drgawek gorączkowych u dzieci będą:
– drżenia całego ciała lub jego zesztywnienie
– ślinotok
– nierównomierny oddech
– zasinienia okolicy ust
– wywracanie gałek ocznych do góry
– zaburzenia świadomości
Czytając powyższe objawy może nam się nasunąć pytanie: “Jak zatem rozróżnić, czy mam do czynienia z drgawkami gorączkowymi, czy jednak z napadem padaczkowym?”. Oczywiście istnieje ryzyko, że osoby bez wykształcenia medycznego błędnie ocenią sytuację, ponieważ objawy w obydwu tych przypadkach są podobne. Jeśli w rodzinie występowały już kiedyś napady drgawkowe bez towarzyszącej gorączki to istnieje ryzyko, że jest to jednak napad padaczkowy, a gorączka jest tylko czynnikiem wyzwalającym.
5. Ryzyko nawrotu drgawek gorączkowych
Do czynników ryzyka nawrotu drgawek gorączkowych zaliczamy:
– wystąpienie drgawek w okresie noworodkowym i niemowlęcym
– występowanie drgawek w rodzinie
– wystąpienie drgawek w ciągu 2 godzin od chwili pojawienia się gorączki
– temp poniżej 40°C w momencie napadu drgawek
Pamiętaj, że drgawki gorączkowe nie są związane ze zwiększoną długoterminową śmiertelnością ani negatywnym wpływem na przyszłe postępy w nauce, intelekt, zachowanie oraz rozwój fizyczny dziecka. Szacuje się, że 60% przypadków napadów drgawek u dzieci występuje tylko raz w życiu.
6. Czym się różnią drgawki od dreszczy u dziecka?
Dreszcze występują z powodu nagłych zmian temperatury i charakteryzują się uczuciem zimna, niepokoju, nagłymi i drobnymi skurczami mięśni ciała, które bardzo rzadko obejmują mięśnie twarzy oraz mięśnie oddechowe. W trakcie ich występowania nie dochodzi do utraty przytomności. Ponadto mogą zostać stłumione podczas przytrzymania, co nie uda nam się w przypadku napadu drgawek.
7. Jak udzielić pierwszej pomocy przy drgawkach u dziecka?
Większość drgawek gorączkowych ustępuje samoistnie i kończy się przed przybyciem pacjenta do szpitala lub przed przybyciem zespołu ratownictwa medycznego. Jeśli mamy do czynienia z intensywnym napadem drgawek to priorytetem jest, aby dziecko nie uszkodziło sobie głowy podczas napadu, a następnie, aby oddychało prawidłowo i nie zadławiło się własnymi wydzielinami. Zadbaj o bezpieczeństwo i odsuń dziecko od niebezpiecznych przedmiotów, o które mogłoby się uderzyć. Po napadzie upewnij się, że dziecko oddycha prawidłowo i ułóż je w pozycji bezpiecznej, a następnie wezwij pogotowie ratunkowe. Nie zostawiaj dziecka samego, zwłaszcza na przewijaku, kanapie lub innych miejscach, skąd może spaść.
Jak wygląda prawidłowe postępowanie w takiej sytuacji zobaczysz w moim filmie na YouTube dotyczącym napadu drgawek:
Do walki z gorączką świetnie sprawdzi się paracetamol oraz ibuprofen, który jest dostępny dla dzieci w formie w syropu oraz czopków. Pamiętaj tylko o tym, że jeśli dziecko jest półprzytomne lub nieprzytomne i nie reaguje na nasze polecenia to nie dawaj mu nic do buzi, ponieważ może się zadławić. Zatem podawanie lekarstw w płynie lub w tabletkach odpada. W takich sytuacjach stosuj jedynie czopki lub wlewki doodbytnicze.
Pamiętaj, że jeśli drgawki się przedłużają lub nie jesteś pewien stanu zdrowia swojego dziecka i nie wiesz co zrobić w takiej sytuacji wezwij pomoc dzwoniąc pod numer 112/999.
Bibliografia:
– Interna Szczeklika 2021, Medycyna Praktyczna, Kraków 2021
– https://www.prc.krakow.pl/wytyczne2021/rozdz4.pdf
– Stany nagłe u dzieci, J. Kleszczyński, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017
– M. Mastrangelo, F. Midulla, C. Moretti: Actual insights into the clinical management of febrile seizures. European Journal of Pediatrics, 2014; 173: 977 – 982
– https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30932454/
– https://pediatria.wum.edu.pl/sites/pediatria.wum.edu.pl/files/drgawki-goraczkowe.pdf
– https://www.mp.pl/pediatria/praktyka-kliniczna/medycyna-ratunkowa/209797,napad-drgawek-u-dziecka,1
O Autorze:
Cześć! Nazywam się Damian Walas, jestem ratownikiem medycznym i pomagam ludziom przełamywać lęk przed ratowaniem życia! Praca w pogotowiu ratunkowym oraz w szpitalnym oddziale ratunkowym pozwoliła mi zebrać bagaż doświadczeń, którym dzielę się z innymi na szkoleniach pierwszej pomocy.