Ile trwa kurs pierwszej pomocy?
Mateusz Wawryszuk
Ratownik Medyczny
Czas trwania kursu zależy od jego typu: standardowe szkolenie podstawowe dla firm lub kierowców trwa zazwyczaj od 6 do 8 godzin. Bardziej rozbudowane kursy dla osób indywidualnych trwają 16-32 godziny (2-4 dni), natomiast specjalistyczny kurs KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy) zajmuje 66 godzin (zazwyczaj 6 dni).
Często dostaję zapytania, w których klient prosi o przeprowadzenie 16-godzinnego programu w 4 godziny. Technicznie – da się tak zorganizować kurs: slajdy, wykład, certyfikat, wyjście. Bez jednego uciśnięcia klatki piersiowej, bez pracy na fantomie, bez żadnej symulacji. Bez sensu!
Za takim podejściem stoją już prawomocne wyroki sądowe: pół miliona złotych odszkodowania i 4 tysiące miesięcznie renty dla poszkodowanego. Jestem w szoku, że firmy w ogóle podejmują takie ryzyko.
Ile trwa kurs pierwszej pomocy? To zależy od programu. Jeśli chcesz papier: 2 godziny wystarczą. Jeśli chcesz naprawdę wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy – minimum 6 godzin. Jeśli Twój zespół ma chronić zdrowie i życie ludzi – 32 godziny i cztery solidne dni pracy.
Spis treści
Ile trwa kurs pierwszej pomocy?
Kurs pierwszej pomocy trwa od 4 do 32 godzin, w zależności od zakresu programu i celu szkolenia. Standardowy kurs podstawowy zajmuje jeden dzień (6-8 godzin). Kursy rozszerzone dla zakładowych drużyn ratowniczych trwają 16-32 godziny. Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) to odrębna kategoria: 66 godzin zakończonych państwowym egzaminem.
Żaden przepis nie narzuca ściśle, ile godzin ma trwać podstawowy kurs pierwszej pomocy dla firm czy osób indywidualnych. Europejska Rada Resuscytacji (ERC) w wytycznych 2025 wskazuje jednak jednoznacznie: nabycie trwałych umiejętności resuscytacji wymaga odpowiedniej ilości czasu na ćwiczenia praktyczne. Pamięć mięśniowa nie powstaje ze slajdów, powstaje z powtórzeń.
Polskie prawo nakłada na pracodawców obowiązek wyznaczenia pracowników przeszkolonych z udzielania pierwszej pomocy (Kodeks pracy, Dział X). Przepisy nie precyzują czasu trwania kursu, ale wymagają realnych kompetencji. Sądy weryfikują, czy te kompetencje faktycznie zostały nabyte.
Przykładowy czas trwania kursów pierwszej pomocy
Poniżej znajdziesz zestawienie formatów kursów pierwszej pomocy z ich zakresem i grupą docelową. Potraktuj to jako punkt odniesienia, nie katalog. Każde szkolenie dostosowujemy do konkretnej grupy, jej specyfiki i realnych zagrożeń w danym środowisku pracy.
| Format kursu | Czas trwania | Co obejmuje | Dla kogo |
|---|---|---|---|
| Przyspieszony | 4 godziny | Algorytm BLS, AED, pozycja bezpieczna, RKO dorosłych, symulacje wypadków | Grupy z ograniczonym czasem, szkolenie dużej ilości osób w zakładach pracy |
| Podstawowy | 6 godzin | Podstawowy zakres pierwszej pomocy: RKO (30:2 i same uciśnięcia), AED, zadławienie, krwotoki, zawał, udar, drgawki, oparzenia, urazy, symulacje | Większość grup firmowych, punkt startowy, praca biurowa, każda osoba |
| Rozszerzony | 8 godzin | Program podstawowy + moduł tematyczny: PP dzieciom, VR, urazy w miejscu pracy, specyfika branżowa | Firmy z konkretnymi zagrożeniami środowiskowymi |
| Zaawansowany | 32 godziny (4 dni) | Pełny zakres + masywne krwotoki (Stop the Bleed), badanie urazowe, urazy kręgosłupa, wypadki komunikacyjne, zdarzenia masowe, ratownictwo wodne, duże symulacje | Zakładowe drużyny ratownicze, wyznaczeni pracownicy, zawody pierwszej pomocy |
| Kurs KPP | 66 godzin + egzamin | Kwalifikowana pierwsza pomoc, zaawansowane czynności ratunkowe, egzamin państwowy | Ratownicy GOPR, OSP, wojsko, straż pożarna, pasjonaci |
Kurs online to osobna kategoria: materiały wideo trwają zazwyczaj 2-8 godzin i można je przerabiać w dowolnym czasie. Sprawdza się jako przygotowanie przed szkoleniem stacjonarnym, ale nie jako jego zamiennik. Pamiętaj, że z kursu online nie nauczysz się fizycznego postępowania z poszkodowanym. Aby prawidłowo udzielać pierwszej pomocy i nabrać pewności siebie, musisz poćwiczyć pamięć mięśniową.
Kursy pierwszej pomocy w Eskulapie
W Eskulapie prowadzimy kursy dopasowane do potrzeb naszych klientów, jednak zazwyczaj są one w czterech formatach: przyspieszony (4 godziny), podstawowy (6 godzin), rozszerzony (8 godzin) i zaawansowany (32 godziny, 4 dni). Najczęściej realizujemy format 6-godzinny: optymalny czas na pełny zakres umiejętności z realnym przećwiczeniem na fantomach. Każdy z naszych instruktorów to aktywny zawodowo ratownik medyczny, nie trener z certyfikatem.
Przyspieszony: 4 godziny
Kurs czterogodzinny to minimum praktyki, zero zbędnej teorii. Algorytm BLS, obsługa AED, pozycja bezpieczna, resuscytacja dorosłych i symulacje wypadków. Dla grup, które naprawdę mają tylko jeden poranek i chcą spędzić go na ćwiczeniach, nie na czytaniu prezentacji.
Można powiedzieć, że kurs pierwszej pomocy jest jak ubezpieczenie, a 4-godzinny format daje Ci określony zakres ochrony: wystarczający do działania przy nagłym zatrzymaniu krążenia, ale niewystarczający przy masywnym krwotoku, urazie kręgosłupa czy zdarzeniu z wieloma poszkodowanymi. Warto wiedzieć, na co ten zakres pozwala, a czego nie obejmuje.
Podstawowy: 6 godzin
Pełny zakres udzielania pierwszej pomocy, który rekomendujemy jako punkt startowy dla większości grup. Program obejmuje: RKO metodą samych uciśnięć i 30:2, obsługę AED, stany nagłe (zadławienie, krwotoki, zawał serca, udar mózgu, drgawki, oparzenia termiczne, urazy) oraz symulacje wypadków z charakteryzacją teatralną. To najpopularniejszy format, który realizujemy z większością klientów. Wychodząc z tego kursu, wiesz, co robić, a co ważniejsze – czułeś to już w rękach.
Rozszerzony: 8 godzin
To program podstawowy plus dedykowany moduł tematyczny, dopasowany do grupy: pierwsza pomoc dzieciom, urazy w miejscu pracy, szkolenie z technologią VR lub specyfika zagrożeń w danej branży. Idealny wybór dla firm i instytucji, które chcą przeszkolić pracowników uwzględniając realne ryzyka ich środowiska pracy.
Zaawansowany: 32 godziny (4 dni)
Ten format jest dla firm i instytucji, które naprawdę chcą być gotowe – dla zakładowych drużyn ratowniczych. Dla tych, którzy rozumieją, że „przeszkolony z pierwszej pomocy” i „umiejący udzielić pierwszej pomocy” to dwa różne zdania.
Jak wyglądają 4 dni kursu?
- Dzień 1: Program podstawowy rozszerzony o pierwszą pomoc dzieciom. Algorytm BLS, AED, stany nagłe, symulacje.
- Dzień 2: Masywne krwotoki i Stop the Bleed. Eskulapa jest certyfikowanymi trenerami Stop the Bleed: tamowanie krwotoków, opaski uciskowe, pakowanie ran, środki hemostatyczne.
- Dzień 3: Urazy, badanie urazowe, urazy kręgosłupa, wytrzewienia, wypadki komunikacyjne.
- Dzień 4: Sytuacje szczególne, zdarzenia masowe, ratownictwo wodne, duże symulacje wieloosobowe podsumowujące cały materiał.
Takie szkolenia biorą głównie firmy, którym realnie zależy na ratownictwie i które przygotowują zakładowe drużyny ratownicze.
Przez lata pracy w pogotowiu widziałem konsekwencje braku realnych umiejętności udzielania pierwszej pomocy:
- udary nierozpoznane na czas,
- nagłe zatrzymania krążenia, przy których nikt nie podjął resuscytacji,
- zadławienia, gdy ktoś stał obok i nie wiedział, co zrobić.
Tylko 10% Polaków przeżywa nagłe zatrzymanie krążenia, ale przy szybkiej pierwszej pomocy mogłoby to być nawet 70%. Ta różnica to konkretni ludzie, nie procenty.
Moje doświadczenie w prowadzeniu kursów pokazuje, że ludzie nie ratują, bo nie potrafią, a nie dlatego, że nie chcą. Czas trwania szkolenia bezpośrednio przekłada się na to, czy ktoś będzie umieć. Nawet 90% zapytań, które dostajemy w 2025 roku, odpada ze względu na cenę lub „ograniczony czas”. Rozumiem to… ale rozumiem też, co to oznacza w praktyce.
Sprawdź naszą ofertę kursów i wybierz format dopasowany do Twojego zespołu: kursy pierwszej pomocy Eskulapa. Jeśli nie wiesz, który format wybrać, napisz do nas: dobierzemy program do Twojej grupy i realnych zagrożeń w Twoim miejscu pracy.
Treści na blogu Eskulapy mają charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują praktycznego kursu pierwszej pomocy. Przed podjęciem działań ratowniczych w sytuacji zagrożenia życia rekomendujemy odbycie certyfikowanego kursu pierwszej pomocy pod okiem aktywnego ratownika medycznego
Źródła
1. Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. 2006 nr 191 poz. 1410)
2. European Resuscitation Council Guidelines 2025
3. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny, art. 162 (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553 z późn. zm.)
4. Kodeks pracy, art. 207 § 2 – obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
5. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy
6. Centrum e-Zdrowia – dane o NZK w Polsce. gov.pl https://www.kcmrm.pl/2026/04/23/statystyki-nzk-od-1-stycznia-2026-r/


