Koronawirus: jak zapobiegać? [Poradnik wideo]

Pandemia SARS-Cov-2 trwa. Równolegle napływają kolejne informacje o nowych objawach i sposobach leczenia wywoływanej przez niego chorobę COVID-19. Rozprzestrzeniają się tak, jak sam koronawirus. Szybko i masowo. Nie zawsze doniesienia te są potwierdzone, a tym bardziej – prawdziwe. Tymczasem to wartościowa wiedza jest kluczem to profilaktyki zdrowotnej, która pozwoli chronić siebie i bliskich, a długofalowo wyhamować transmisję nowego wirusa i wyciszyć pandemię. Z naszych materiałów edukacyjnych dowiesz się: w jaki sposób przenosi się wirus, jak chronić się przed zarażeniem, jak myć ręce, kichać, jak rozpoznać objawy choroby i co robić dalej.





JAK PRZENOSI SIĘ KORONAWIRUS?

Koronawiurs SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Najczęściej do zarażenia dochodzi podczas kontaktu z osobą, u której stwierdzono COVID-19. Wtedy drobne cząsteczki wydzieliny oddechowej wydostają się z dróg oddechowych zakażonej osoby i natrafiając na śluzówkę kogoś innego, dochodzi do zarażenia (droga bezpośrednia). Co więcej, wirus ten może przetrwać także powierzchniach i przedmiotach, jeśli skażone przez osobę chorą (droga pośrednia).

Jest to materia nieożywiona, która dopiero w komórce żywiciela uruchamia swoje procesy metaboliczne, namnaża się i powoduje objawy chorobowe. Jak dotąd nie udowodniono naukowo, jak długo utrzymuje się on na powierzchniach przedmiotów i jakie jest ryzyko zakażenia w ten sposób. Przyjmuje się jednak, że przedmioty częstego użytku takie jak klamki, przyciski, czy poręcze stanowią niebezpieczny czynnik ekspozycji na wirusa.


JAK ZAPOBIEGAĆ ZARAŻENIU?

Musimy się edukować, a nie panikować! Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za rozprzestrzenianie się choroby i razem możemy ją wyhamować. To ostatni moment, żeby utrwalić ważne zasady: częste mycie rąk, właściwą higienę kaszlu i kichania, a także pozostawanie w domu, bo teraz to nasz obowiązek.




1. Unikaj dotykania twarzy

Jeśli twoje dłonie są zanieczyszczone, łatwo przeniesiesz w takiej sytuacji wirusa na śluzówki oczu, ust i nosa. To jedna z prostszych dróg do zachorowania.


2. Zachowaj bezpieczną odległość i zostań w domu

To profilaktyczne zachowanie sprawi, że nie będziesz wdychać cząsteczek cieczy z wirusem wydostających się z dróg oddechowych podczas kaszlu czy kichania lub mówienia.

Zachęcamy wszystkich do pozostania w domu i stosowania się do aktualnych wytycznych. To w największym stopniu minimalizuje ryzyko zakażenia. Pomyślmy o naszych bliskich! Niektóre osoby, a zwłaszcza młode, mogą przechodzić chorobę bezobjawowo i nieświadomie przenosić wirusa na innych. Do opanowania pandemii unikaj więc bliskich kontaktów, pocałunków, przytulania czy podawania ręki. Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.




3. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Zawsze należy pamiętać, aby kasłać i kichać w łokieć. To najmniej inwazyjny sposób, jeśli nie mamy pod ręką chusteczki. Technika ta nazywa się „na wampira”, bo przypomina pozę, którą w niejednym filmie przybierał nosferatu. Kichając lub kaszląc w chusteczkę należy pamiętać, że użytą raz należy wyrzucić do zamykanego kosza na śmieci i następnie zadbać o higienę rąk. Nie chowamy zużytej chusteczki do kieszeni, bo w ten sposób możemy zorganizować sobie własne, przenośne ognisko wirusa.

Zakrywanie ust rękami też nie jest dobrym pomysłem. Po kichnięciu lub kaszlnięciu dotkniemy wielu przedmiotów i zostawimy na nich bakterie lub wirusy. Niby każdy to wie, ale jednak mamy z tym poważny problem.


Jak kichać i kaszleć – zapraszamy po instrukcję do materiału poniżej


4. Myj często i dokładnie ręce

Higiena rąk jest bardzo ważna w codziennym życiu. W pandemii jest natomiast kluczowa. Codziennie dotykamy mnóstwa zanieczyszczonych rzeczy, które pozostają na naszych rękach. W ten sposób nie tylko rozprzestrzeniamy drobnoustroje, ale również możemy się zarazić. Mycie i dezynfekcja rąk to zdroworozsądkowe czynności, które stanowią dla nas ochronę.


Podejmij razem z nami wyzwanie WHO i pokaż, jak myjesz ręce!


5. Jednorazowe rękawiczki noś właściwie

Nie zaleca się korzystania z rękawiczek w codziennym użytku, ale jak już mamy je nosić, zróbmy to dobrze! Samo noszenie rękawiczek nie przynosi pożądanych efektów, trzeba wiedzieć jak je założyć, nosić i ściągać. Należy też pamiętać, że nie zastępują mycia rąk i nie dotykać nimi twarzy.

Noszenie jednorazowych rękawiczek może być niebezpieczne, ponieważ mogą dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Jeśli masz zapas, to lepiej będzie, jeśli przekażesz je najbliższemu szpitalowi. Medycy ich teraz bardzo potrzebują


Jak prawidłowo używać jednorazowych rękawiczek? Przygotowaliśmy materiał na ten temat.


6. Maseczki ochronne

Stosowanie masek działa, ale tylko wtedy, gdy prawidłowo się z nich korzysta. Używaj ich świadomie – chroń siebie i innych.

Od dnia 16 kwietnia br. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki w miejscach publicznych z pewnymi wyjątkami, które znajdują się tutaj.

Wbrew pozorom ich stosownie nie jest tak łatwe i oczywiste.
・Czy zakrywanie twarzy ma sens?
・Jaką maseczkę wybrać?
・Jakie są zalety i wady stosowania?
・Jak jej bezpiecznie używać?
・Jak zakładać i ściągać maseczkę?


Na te i wiele innych pytań odpowiedź w poniższym filmie.




*Zaktualizowano z dniem 20.04.2020


7. Zmień nawyki

Nasze przyzwyczajenia do pewnych czynności są tak mocno zakorzenione, że robimy to nieświadomie. W obliczu pandemii niektóre nawyki stanowią duże zagrożenie dla nas i otaczających nas osób.

Zapraszamy do zapoznania się 12 poradami opracowanymi przez Kancelarię Premiera Rady Ministrów, jak ochronić się przed koronawirusem.




SKĄD CZERPAĆ CODZIENNĄ WIEDZĘ O TRANSMISJI WIRUSA?



Czy picie alkoholu chroni przed wirusem? Czy psy i koty przenoszą koronawirusa? Te i podobne plotki dotyczące koronawirusa zalewają internet. Przez to dochodzi do wielu nieporozumień i niebezpiecznych sytuacji. Jeśli szukasz rzetelnych informacji, korzystaj z wiarygodnych źródeł, które znajdziesz tutaj oraz tutaj


JAKIE OBJAWY WYKAZUJE OSOBA CHORUJĄCA NA COVID-19?

Głównymi objawami choroby COVID-19 są duszności, kaszel oraz podwyższona temperatura. Ryzyko potwierdzenia zakażenia wzrasta, jeżeli w przeciągu ostatnich 14 dni w Twoim otoczeniu przebywała osoba ze zdiagnozowanym wirusem SARS-CoV-2.




Pamiętajmy, że na długo przed pandemią te same objawy zwiastowały inne choroby. Może to być po prostu przeziębienie lub infekcja bakteryjna. Niezależnie od objawów, jeżeli czujesz, że coś niepokojącego dzieje się z Twoim organizmem, pozostań w izolacji i zadbaj o powrót do zdrowia.

Jesteśmy różni i w związku z tym każdy z nas może inaczej przechodzić zarażenie koronawirusem. Nie bagatelizuj objawów i postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi przez Ministerstwo Zdrowia.


CO ZROBIĆ, GDY PODEJRZEWASZ ZAKAŻENIE?

Jeśli doświadczasz tych objawów:
・bezzwłocznie powiadom telefonicznie najbliższą stację sanitarnoepidemiologiczną.
LUB
・zgłoś się do oddziału zakaźnego albo na oddział obserwacyjno-zakaźny, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego

Szukasz informacji dot. koronawirusa?
Zadzwoń na bezpłatną Telefoniczną Informację Pacjenta dostępną pod
numerem 800 190590

Więcej informacji znajdziesz tutaj






CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KWARANNTANIE?

Większości osób słowo „kwarantanna” kojarzyło się do tej pory z filmami katastroficznymi. Teraz dotyczy nas wszystkich i powinniśmy wiedzieć, co to dokładnie oznacza. Poznaj znaczenie takich pojęć jak: stan zagrożenia epidemiologicznego, hospitalizacja, kwarantanna Im więcej wiemy, tym jesteśmy bezpieczniejsi.

Więcej informacji znajdziesz tutaj

ODPOWIEDZIALNOŚĆ SPOŁECZNA BIZNESU

Ostatnie wydarzenia sprawiły, że wiele firm wdrożyło specjalne procedury ochrony zdrowia i bezpieczeństwa klientów, ale przede wszystkim pracowników. Wiele z nich uruchomiło specjalne sztaby kryzysowe zajmujące się bezpieczeństwem.

Róbcie tak dalej i dawajcie dobry przykład.



Materiały do pobrania tutaj


NIE PANIKUJMY, NIE LEKCEWAŻMY. SKUTECZNIE DZIAŁAJMY

Spokój i zdrowy rozsądek są najważniejsze. Stosujmy się do zaleceń WHO oraz Ministerstwa Zdrowia. Pozostańmy w domach, ograniczmy kontakt z innymi osobami oraz przestrzegajmy restrykcyjnie zasad higieny i profilaktyki. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapobiec tak dynamicznemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2.

Bądźmy odpowiedzialni! Tylko my możemy zahamować jego rozprzestrzenianie. Te kilka zasad powinny być stosowane nie tylko w okresie pandemii. ale również na co dzień. Pomoże to zminimalizować ryzyko podobnych wydarzeń w przyszłości.

Pamiętaj! Jedynym źródłem prawdziwych informacji o decyzjach rządu są strony internetowe w domenie gov.pl. Zwłaszcza:
1. https://www.gov.pl/web/koronawirus
2. https://gis.gov.pl/
3. https://www.premier.gov.pl/

Źródło:
1. https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public
2. https://gov.pl/koronawirus
3. https://gis.gov.pl/
4. https://www.premier.gov.pl
5. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/index.html
6.https://www.who.int/publications-detail/advice-on-the-use-of-masks-in-the-community-during-home-care-and-in-healthcare-settings-in-the-context-of-the-novel-coronavirus-(2019-ncov)-outbreak
7. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/diy-cloth-face-coverings.html
8. https://www.bmj.com/content/369/bmj.m1442


MATERIAŁ INFORMACYJNY OPRACOWANY PRZEZ

2 myśli na temat “Koronawirus: jak zapobiegać? [Poradnik wideo]

  1. Słusznie wszyscy piszą o rozpylaniu wirusa przez kaszel, kichanie i mówienie.
    Nikt nie wspomina, że równie skuteczny jest GŁOŚNY ŚMIECH.

  2. Tego potrzeba, fachowej wiedzy przedstawionej w prosty, praktyczny sposób.
    Przydałyby się jeszcze poradniki: jak zachowywać się w środkach komunikacji,
    jak bezpiecznie robić zakupy w sklepie/aptece i załatwiać inne sprawunki których
    nie możemy odłożyć, jak przygotować swoje miejsce pracy, co zrobić gdy
    potrzebujemy porady lekarskiej, jak pomagać osobom objętym kwarantanną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.