Mamma Mia! Dziecko wypiło płyn do kąpieli!

Rodzice wiedzą, że jeśli dziecko jest przez dłuższą chwilę cicho, to zwykle jest w tarapatach. Zwłaszcza gdy… jest samo w łazience. O tym, co robić, gdy dziecko wypije jakiś środek czystości oraz o tym, jak wygląda pierwsza pomoc przy oparzeniach chemicznych – mówił Mateusz Wawryszuk z Eskulapa w programie „Mamma Mia” emitowanym w telewizji Polsat.


Bywa, że w ferworze świątecznych przygotowań lub sezonowych porządków, nasza czujność i uwaga może nie być skoncentrowana w 100% na dziecku. To może potoczyć się różnie, a nawet skończyć tragicznie. Sprawy nie ułatwia fakt, że pomoc w oparzeniach chemicznych obrosła w wiele mitów. Wiedzą o tym też producenci telewizyjnego programu „Mamma Mia”. Dlatego zaprosili do studia eksperta – Mateusza Wawryszuka.


Mateusz zastrzegł, że w przypadku dzieci najważniejsze jest zapobieganie nieszczęściom. Wszelkie płyny i chemikalia należy dobrze chować przed ciekawskimi rączkami lub kupować jednorazowe saszetki. Ale co w sytuacji, gdy dziecko połknęło „kreta” – popularny środek chemiczny?


– Jest bardzo dużo mitów na ten temat. Jeden z najgorszych to ten, że powinniśmy prowokować wymioty u dziecka. Tego kategorycznie nie należy robić. Ściany żołądka są silniejsze od ścian przełyku, jeżeli będziemy prowokować wymioty, to dojdzie do wtórnego poparzenia. A przełyk goi się bardzo źle – mówił Mateusz.


Dodawał też, że najważniejszy jest czas. Konieczna jest więc pilna pierwsza pomoc u dzieci oraz wezwanie zespołu pogotowia ratunkowego. – Nie próbujmy samodzielnie neutralizować substancji żrącej w żołądku. Białko jajka lub mleko mogą spowodować jeszcze większe reakcje chemiczne, a co za tym idzie, jeszcze tragiczniejsze skutki – mówił Mateusz.
W dalszej części programu Mateusz m.in. odpowiadał co zrobić, gdy dziecko połknęło baterię. Zapraszamy do obejrzenia programu: [KLIK]


Jeśli interesuje Cię pierwsza pomoc u dzieci – zobacz także film Eskulapy „Oparzenie chemiczne. Pierwsza pomoc dzieciom” lub przyjdź na nasz kurs pierwszej pomocy pediatrycznej.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *