Opiekunowie żłobka po kursie pierwszej pomocy

Wszystkiego dotknąć i wszystkiego spróbować. Ciekawskie maluchy mają zwykle mnóstwo pomysłów na poznawanie świata. Niestety nie wszystkie zawsze są… bezpieczne. Dlatego ważne jest, by ich opiekunowie byli czujni, a w razie potrzeby potrafili także sprawnie zareagować. Tak jak zespół Żłobka u Żabki!

Opiekunowie Żłobka u Żabki przeszli bowiem sześciogodzinny kurs pierwszej pomocy pediatrycznej, skoncentrowany na udzielaniu pomocy dzieciom do trzeciego roku życia. Szkolenie odbyło się w listopadzie, w siedzibie placówki w Warszawie. Udział wzięło czworo wychowawców oraz dyrektor żłobka. Uczyli się m.in. reagowania w sytuacji urazów, zadławień, oparzeń czy zatruć. Z pomocą fantomów ćwiczyli także resuscytację dzieci.Ważnym punktem kursów pierwszej pomocy Eskulapa jest nie tylko zdobycie wiedzy praktycznej i teoretycznego przygotowania, ale także przełamanie strachu przed udzieleniem pomocy. Często jest bowiem tak, że ludzie po prostu boją się nieść pomoc. Właśnie dlatego szkoleniowcy Eskulapa wykorzystują … teatralne charakteryzacje, a część zajęć poświęcana jest na inscenizację wypadków.-To był bardzo pożyteczny kurs. Wiele rzeczy sobie przypomnieliśmy, wielu się nauczyliśmy. Zdecydowaną zaletą szkolenia było dużo ćwiczeń praktycznych… i to bardzo realistycznych! – mówi Danuta Dembowska-Kamaszewska, dyrektor Żłobka u Żabki. I dodaje: – Żłobek u Żabki to nowa placówka. Jesteśmy świadomi, że w pracy z dziećmi może w mgnieniu oka dojść do różnego rodzaju niespodziewanych sytuacji. My jesteśmy gotowi, by im zapobiegać, a w razie potrzeby móc sprawnie zareagować.To postawa godna pochwały, obecnie opiekunowie dzienni i wolontariusze w żłobkach nie mają bowiem obowiązku przeszkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy maluchom. To się jednak wkrótce zmieni – już od 1 stycznia 2018 roku zacznie bowiem obowiązywać ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin, którą prezydent podpisał 24 lipca br.


Wśród szeregu zmian, jakie wprowadza, jest m.in. obowiązek przeszkolenia w zakresie pierwszej pomocy opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych oraz wolontariuszy tychże placówek. Kadra zajmująca się opieką nad maluchami będzie zobowiązana odbyć kurs jeszcze przed podjęciem zatrudnienia, a wiedzę odświeżać co dwa lata.– Można długo rozmawiać o efektach zmian, jakie przyniesie ta ustawa. Nie ma jednak wątpliwości, że obowiązkowe szkolenie udzielania pierwszej pomocy dzieciom to krok w dobrym kierunku – mówiła Danuta Dembowska-Kamaszewska. – My każdemu polecimy Eskulapę.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.