Pomagamy Adrianowi!

Rytm tygodnia podporządkowany codziennej radioterapii i dojazdami do klinik. Popalona skóra i ból, skutki uboczne leczenia, nie zniechęciły Adriana do walki z chorobą. Poznaliśmy go, gdy jeszcze był wolontariuszem u naszych przyjaciół z Fundacji Naturalny Rozwój i wiemy, że to dobry chłopak. Adrian czuje się już lepiej, ale potrzebuje rehabilitacji i leków. Stąd zorganizowaliśmy kurs pierwszej pomocy, z którego cały zysk przekazaliśmy na jego powrót do zdrowia. Adrianowi wciąż można pomóc!


Kurs pierwszej pomocy „Dla Adriana” odbył się w styczniu w Klubie Walki Grappler. Sala na szkolenie została udostępniona bezpłatnie, za co bardzo dziękujemy panu Marcinowi Frankiewiczowi! Zajęcia były otwarte na wszystkich chętnych do nauki udzielania pierwszej pomocy, a także pomocy Adrianowi.


Mieszkamy w tym samym mieście, poznałam Adriana. To miły chłopak, bardzo aktywny. Wzięłam udział w tym szkoleniu przede wszystkim po to, żeby mu pomóc. Przy okazji mogłam odświeżyć swoją wiedzę i przećwiczyć umiejętności udzielania pierwszej pomocy, bo to był mój czwarty kurs tego typu – mówi Justyna Nałęcz, uczestniczka szkolenia. – Szkolenie było bardzo fajne, instruktorzy przekazywali nam informacje w bardzo przystępny sposób. Dużo też mówili o tym, żeby nie bać się resuscytacji, bo jeśli ktoś jej naprawdę potrzebuje, to znaczy, że jego stanu nie da się pogorszyć. To, a także dużo ćwiczeń podczas kursu spowodowało, że teraz mam więcej odwagi. Nie będę bała się udzielić takiej pomocy, jeśli zajdzie taka konieczność.


Szkolenie trwało sześć godzin, a program zajęć skoncentrował się na udzielaniu pomocy osobie dorosłej. Uczestnicy poznali najpierw niezbędne aspekty teoretyczne, a następnie przekładali wiedzę na praktykę. Na fantomach ćwiczyli resuscytację, a z wykorzystaniem kamizelki ActFast trenowali pierwszą pomoc przy zadławieniach. Na kursantów czekał także program specjalny.


Przygotowaliśmy realistyczne pozoracje trzech sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Pierwszą było udzielenie pomocy osobie pobitej, z wybitymi zębami i krwawiącą raną, z którą na dodatek był utrudniony kontakt. Drugą pozoracją była pomoc osobie nieprzytomnej, przygniecionej oponą traktora, ze złamaniem otwartym nogi. Trzecią sytuacją był ratunek osobie nietrzeźwej z rozległym poparzeniem ręki – wymienia Damian Walas, ratownik medyczny i instruktor Eskulapa. – Takie sytuacje mogą się zdarzyć w życiu codziennym, zamiast opony może być to np. regał z książkami. Cieszymy się, że mogliśmy przekazać wiedzę i umiejętności udzielania pierwszej pomocy kolejnym osobom, a przy tym pomóc także Adrianowi.


POMÓŻMY ADRIANOWI

Adrian Dąbrowski to 17-latek, który wygrał walkę z nowotworem złośliwym kości łonowej. Pisze o sobie: „Przed chorobą spędzałem aktywnie czas, chodziłem na treningi kickboxingu i MMA, sam nawet poszedłem do pracy, bo stwierdziłem, że wolę sam na siebie zarobić, więc zacząłem prace nad ulotkami, pracowałem 3 lata w kilku firmach. Byłem i jestem nadal wolontariuszem w Domu Naturalnego Rozwoju w Mińsku Mazowieckim, pomagałem przy różnych festynach oraz sprzątałem po zajęciach dla dzieci, bardzo mi się podobało co robiłem i mam nadzieję, że najszybciej jak to możliwe wrócę do swoich zajęć.”


Adrian przeszedł już operację usunięcia kości łonowej i części kości biodrowej, wszczepiono mu endoprotezę. Operacja trwała kilka godzin i zakończyła się sukcesem. Chłopak został też poddany radioterapii, którą miał codziennie przez miesiąc. Skutki uboczne były bolesne, ale Adrian walczył i w końcu udało mu się wygrać z chorobą. Dziś musi jeszcze przyjmować chemioterapię podtrzymującą, a także uczęszczać na rehabilitację. To oznacza konieczność zakupu leków i liczne dojazdy do klinik. To wszystko kosztuje niemało, dlatego rodzina Adriana potrzebuje wsparcia na leczenie. Adrian jest podopiecznym fundacji Cancer Fighters.


Chcesz pomóc Adrianowi i wziąć udział w szkoleniu pierwszej pomocy? Zbierz grupę, skontaktuj się z nami! Każdy uczestnik otrzyma certyfikat.


Koszt to co najmniej 150 zł za osobę dorosłą, 100 zł dla młodzieży. Zgłoszenie należy przesłać na: biuro@eskulapa.pl


Nie możesz przyjść na szkolenie, a chcesz pomóc Adrianowi? Tu znajdziesz informacje o zbiórce pieniędzy: pomagam.pl/pkhel1wa


Poznaj Adriana: pomagam.pl/pkhel1wa


admin

Donec mollis elit vitae quam rhoncus facilisis. Phasellus commodo mattis libero, ac congue felis vehicula vel. Duis at dignissim ex. Duis lacus ante, porttitor quis magna quis, viverra aliquam purus. Maecenas id tempor felis. Praesent eleifend non tortor sit amet pharetra. Cras viverra pulvinar tortor, in dignissim ex convallis at. Sed urna leo, rutrum eget nisi luctus, semper lacinia enim. Proin posuere vestibulum neque sed consectetur. Nunc ac efficitur sapien. Quisque at enim vitae ligula viverra dictum. Sed lobortis, ex a ultrices lacinia, neque lacus pulvinar arcu, vel tincidunt diam nibh non leo. Praesent vel ligula ex. Ut ultrices est fringilla, facilisis massa ac, commodo nibh. Ut bibendum nunc sed luctus pulvinar. Nunc ut eros in lacus malesuada malesuada. Nulla facilisi. Etiam bibendum ex in nibh scelerisque volutpat. Pellentesque venenatis tempus consequat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.