Pomagamy Adrianowi!

Rytm tygodnia podporządkowany codziennej radioterapii i dojazdami do klinik. Popalona skóra i ból, skutki uboczne leczenia, nie zniechęciły Adriana do walki z chorobą. Poznaliśmy go, gdy jeszcze był wolontariuszem u naszych przyjaciół z Fundacji Naturalny Rozwój i wiemy, że to dobry chłopak. Adrian czuje się już lepiej, ale potrzebuje rehabilitacji i leków. Stąd zorganizowaliśmy kurs pierwszej pomocy, z którego cały zysk przekazaliśmy na jego powrót do zdrowia. Adrianowi wciąż można pomóc!


Kurs pierwszej pomocy „Dla Adriana” odbył się w styczniu w Klubie Walki Grappler. Sala na szkolenie została udostępniona bezpłatnie, za co bardzo dziękujemy panu Marcinowi Frankiewiczowi! Zajęcia były otwarte na wszystkich chętnych do nauki udzielania pierwszej pomocy, a także pomocy Adrianowi.


Mieszkamy w tym samym mieście, poznałam Adriana. To miły chłopak, bardzo aktywny. Wzięłam udział w tym szkoleniu przede wszystkim po to, żeby mu pomóc. Przy okazji mogłam odświeżyć swoją wiedzę i przećwiczyć umiejętności udzielania pierwszej pomocy, bo to był mój czwarty kurs tego typu – mówi Justyna Nałęcz, uczestniczka szkolenia. – Szkolenie było bardzo fajne, instruktorzy przekazywali nam informacje w bardzo przystępny sposób. Dużo też mówili o tym, żeby nie bać się resuscytacji, bo jeśli ktoś jej naprawdę potrzebuje, to znaczy, że jego stanu nie da się pogorszyć. To, a także dużo ćwiczeń podczas kursu spowodowało, że teraz mam więcej odwagi. Nie będę bała się udzielić takiej pomocy, jeśli zajdzie taka konieczność.


Szkolenie trwało sześć godzin, a program zajęć skoncentrował się na udzielaniu pomocy osobie dorosłej. Uczestnicy poznali najpierw niezbędne aspekty teoretyczne, a następnie przekładali wiedzę na praktykę. Na fantomach ćwiczyli resuscytację, a z wykorzystaniem kamizelki ActFast trenowali pierwszą pomoc przy zadławieniach. Na kursantów czekał także program specjalny.


Przygotowaliśmy realistyczne pozoracje trzech sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Pierwszą było udzielenie pomocy osobie pobitej, z wybitymi zębami i krwawiącą raną, z którą na dodatek był utrudniony kontakt. Drugą pozoracją była pomoc osobie nieprzytomnej, przygniecionej oponą traktora, ze złamaniem otwartym nogi. Trzecią sytuacją był ratunek osobie nietrzeźwej z rozległym poparzeniem ręki – wymienia Damian Walas, ratownik medyczny i instruktor Eskulapa. – Takie sytuacje mogą się zdarzyć w życiu codziennym, zamiast opony może być to np. regał z książkami. Cieszymy się, że mogliśmy przekazać wiedzę i umiejętności udzielania pierwszej pomocy kolejnym osobom, a przy tym pomóc także Adrianowi.


POMÓŻMY ADRIANOWI

Adrian Dąbrowski to 17-latek, który wygrał walkę z nowotworem złośliwym kości łonowej. Pisze o sobie: „Przed chorobą spędzałem aktywnie czas, chodziłem na treningi kickboxingu i MMA, sam nawet poszedłem do pracy, bo stwierdziłem, że wolę sam na siebie zarobić, więc zacząłem prace nad ulotkami, pracowałem 3 lata w kilku firmach. Byłem i jestem nadal wolontariuszem w Domu Naturalnego Rozwoju w Mińsku Mazowieckim, pomagałem przy różnych festynach oraz sprzątałem po zajęciach dla dzieci, bardzo mi się podobało co robiłem i mam nadzieję, że najszybciej jak to możliwe wrócę do swoich zajęć.”


Adrian przeszedł już operację usunięcia kości łonowej i części kości biodrowej, wszczepiono mu endoprotezę. Operacja trwała kilka godzin i zakończyła się sukcesem. Chłopak został też poddany radioterapii, którą miał codziennie przez miesiąc. Skutki uboczne były bolesne, ale Adrian walczył i w końcu udało mu się wygrać z chorobą. Dziś musi jeszcze przyjmować chemioterapię podtrzymującą, a także uczęszczać na rehabilitację. To oznacza konieczność zakupu leków i liczne dojazdy do klinik. To wszystko kosztuje niemało, dlatego rodzina Adriana potrzebuje wsparcia na leczenie. Adrian jest podopiecznym fundacji Cancer Fighters.


Chcesz pomóc Adrianowi i wziąć udział w szkoleniu pierwszej pomocy? Zbierz grupę, skontaktuj się z nami! Każdy uczestnik otrzyma certyfikat.


Koszt to co najmniej 150 zł za osobę dorosłą, 100 zł dla młodzieży. Zgłoszenie należy przesłać na: biuro@eskulapa.pl


Nie możesz przyjść na szkolenie, a chcesz pomóc Adrianowi? Tu znajdziesz informacje o zbiórce pieniędzy: pomagam.pl/pkhel1wa


Poznaj Adriana: pomagam.pl/pkhel1wa


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.