Autor

Damian Walas

Autor

Damian Walas


Sobota wieczór. Szampańska zabawa podczas sylwestrowej nocy! Wiele osób tańczy, rozmawia, śmieje się, a dobrym humorom często towarzyszy alkohol. Jeden drink, drugi, trzeci… w końcu sam tracisz kontrolę nad tym ile tego było. Na drugi dzień budzi Cię niesamowity ból głowy, nudności, złe samopoczucie… Diagnoza jest jasna. Masz objawy KACA! Czym jest kac i dlaczego nawiedza nas zawsze po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu? Jakie są sposoby na kaca? Zapraszam do lektury!


1. Objawy kaca

Wiele osób miało nieprzyjemność spotkać się z sytuacją, kiedy na drugi dzień po imprezie, na której nadużywali alkoholu, obudzili się z objawami kaca.

Do objawów kaca można zaliczyć:


  • ból głowy
  • nudności
  • wymioty
  • biegunka
  • ból żołądka
  • wzmożone pragnienie
  • nadwrażliwość na dźwięk i światło
  • pocenie się
  • bóle mięśni
  • zmęczenie
  • podwyższone ciśnienie krwi
  • upośledzenie pamięci
  • zaburzenia czynności psychomotorycznych

Jednym słowem czujemy się FATALNIE i obiecujemy sobie, że nigdy więcej nie napijemy się alkoholu.

2. Czym jest kac? Historia pewnego przyjęcia

Wszystkie oficjalne uroczystości masz już za sobą

Rozmawiasz z innymi gośćmi, śmiejesz się od ucha do ucha, tańczysz dzielnie podbijając parkiet, a w międzyczasie gasisz pragnienie drinkami z alkoholem. Ktoś wznosi toast za gości, nowy rok, stary rok, młodą parę, kolegów z liceum, psa sąsiada, pokój na świecie itd…

W pewnym momencie czujesz efekty spożycia alkoholu. Masz ten charakterystyczny „szum” w głowie. Czujesz euforię, relaks i spokój. Nie wiesz tylko, że z czasem to minie, przez co Twój mózg będzie musiał ponownie dostosować się do nowej dla niego sytuacji, przez co będziesz mógł odczuwać niepokój i ciężej będzie zebrać Ci myśli.

A ile razy od początku zabawy byłeś już w toalecie? Zdecydowanie więcej niż zwykle, prawda? Dlaczego tak się dzieje? Alkohol powoduje mniejsze wydzielanie hormonu jakim jest wazopresyna. Prowadzi to do częstszego oddawania moczu, a zatem do większej utraty płynów w naszym organizmie.

Koniec imprezy, wracasz do domu. Czujesz zmęczenie, niepokój, zawroty głowy, uczucie ciężkości na żołądku. Zdecydowanie przesadziłeś z alkoholem. Kładziesz się do łóżka, zamykasz oczy i następują typowe „samoloty” i szybko biegniesz do toalety.

Pijąc alkohol nie wiedziałeś, że powoduje on podrażnienie błony śluzowej żołądka i prowadzi do wydzielania większej ilości kwasów żołądkowych. Może to doprowadzić do wymiotów, a zatem do kolejnej utraty płynów! Twoje odwodnienie cały czas postępuje…

Stwierdzasz, że już dasz radę położyć się spać. Już nie kręci Ci się w głowie aż tak. Zasypiasz, ale ciągle się wybudzasz. Dlaczego? Ponieważ alkohol zaburza proces snu przez co budzisz się niewyspany, zmęczony i nieproduktywny. Podrażnienie żołądka powoduje brak apetytu lub ponowne wymioty, a przez odwodnienie odczuwasz olbrzymi ból głowy oraz nadmierne pragnienie.

W wyniku metabolizmu alkoholu, który odbywa się w wątrobie, powstaje związek zwany aldehydem octowym. Gromadzi się on we krwi powodując typowe objawy kaca oraz prowadząc do zapalenia oraz niewydolności wątroby i trzustki.

Czym zatem jest kac? Jest to złe samopoczucie to nadmiernym spożyciu alkohol, na które wpływa wiele czynników. Między innymi są to:


  • odwodnienie
  • podrażnienie błon śluzowych żołądka
  • zaburzenia snu
  • toksyczne działanie aldehydu octowego

3. Czy mieszanie alkoholi wpływa na kaca?

Powodem powstania kaca jest wypicie zbyt dużej ilości alkoholu. Nie ma znaczenia, czy jest to piwo, wino, czy wódka. Ważny też jest czas, w którym spożyjemy alkohol. Wolniej będziemy pić wino podczas spotkania z rodziną w restauracji, a szybciej będziemy pić wódkę przy wiejskim stole wraz z najlepszymi kolegami. Mieszając alkohole, a zatem pijąc różne trunki o różnych stężeniach, łatwo tracimy kontrole nad tym ile wypiliśmy.

Jednakże picie niektórych alkoholi może zwiększyć szanse na to, że będziemy mieli kaca na następny dzień. Napoje alkoholowe zawierają kongenery, czyli substancje nadające wielu alkoholom specjalny zapach lub smak. W większych ilościach spotkamy je w ciemnych likierach takich jak brandy, bourbon, whisky, zaś w wódce lub w ginie będzie ich zdecydowanie mniej.

Ciekawostka…

Badania pokazują, że gazowy dwutlenek węgla, który tworzy małe bąbelki, może powodować szybsze wchłanianie alkoholu przez układ trawienny.

4. "Czym się strułeś, tym się lecz! - mit, czy kit?

Każdy z nas słyszał kiedyś to zdanie. Czy faktycznie ponowne picie alkoholu pomoże nam pozbyć się wszystkich problemów? Taki zabieg może jedynie załagodzić nasze dolegliwości, ale wydłuża proces regeneracji, przez co Twój organizm wcale szybciej nie dojdzie do siebie. Co więcej ponownie obciążasz swoją wątrobę, która i tak jest już przeciążona.

5. Sposoby na kaca

Wiele osób czeka z niecierpliwością na wynalezienie magicznego eliksiru na kaca. Niestety taki nie istnieje. Jak zatem walczyć z kacem?

Podstawą do polepszenia swojego stanu zdrowia na kacu jest walka z odwodnieniem, czyli spożywanie dużej ilości płynów. Przede wszystkim pij wodę oraz dodatkowo możesz zastosować powszechnie dostępne elektrolity. Ważny również będzie posiłek, aby utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi. Co więcej, jedzenie jest istotne w trakcie spożywania alkoholu. Pamiętaj, że alkohol szybciej się wchłania, gdy żołądek jest pusty.

Niektóre badania wykazują pozytywny wpływ stosowania czerwonego żeń-szenia, opuncji, imbiru, oleju z ogórecznika i żeń-szenia syberyjskiego na załagodzenie objawów kaca. Jednakże badania nie zostały przeprowadzone na ludziach, przez co ich skuteczność nie jest jasno określona.

Według UNC School of Medicine nie ma naukowo sprawdzonego lekarstwa na kaca. Jedyne co możemy zrobić to wprowadzać metody, które załagodzą dolegliwości po spożyciu alkoholu.

Podsumowując: kac ustąpi samoistnie, ale może to potrwać nawet do 24 godzin.

6. Sprawdzona metoda na kaca

Na zakończenie zdradzę Wam tajemnicę… Istnieje sposób, dzięki któremu nigdy nie będziesz miał kaca, a Twój organizm będzie z Ciebie dumny. Jest nim ABSTYNENCJA! Pamiętaj, że nadużywanie alkoholu prowadzi do choroby alkoholowej, czyli alkoholizmu. Jedno piwko dziennie to również alkoholizm. Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę alkoholową zgłoś się do lekarza lub ośrodka terapii uzależnień. Utrata kontroli nad spożywaniem alkoholu zniszczy Twoje życie. Pracując w pogotowiu ratunkowym byłem w bardzo wielu miejscach, gdzie alkohol był główną przyczyną tragedii. Rozbija on rodziny, niszczy przyjaźnie i działa destrukcyjnie na organizm człowieka. Spożywaj alkohol z umiarem lub całkowicie z niego zrezygnuj.

O Autorze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.