Bezpieczny sport – Szkolenia dla sportowców

Sport to samo zdrowie – mówi każdy, kto nigdy nie doznał kontuzji. Bo aktywność fizyczna to z jednej strony piękna pasja pozwalająca przekraczać własne granice, a z drugiej: dużo ryzyko urazów m.in. stawów i mięśni. Do wypadku może dojść wszędzie. Zarówno na sali treningowej, siłowni, macie, jak i na stoku czy pumptrucku. I to niezależnie od tego, czy jest się trenerem, doświadczonym zawodnikiem, czy początkującym zapaleńcem. Dlatego warto wiedzieć, co robić, by jedna nieszczęśliwa chwila nie powstrzymała przed realizacją sportowych celów i sięganiem po więcej. Kursy pierwszej pomocy w urazach sportowych Eskulapy wyróżnia doświadczona kadra ze sportowym zacięciem oraz sprofilowanie zajęć do potrzeb uczestników. Kadry sportowe, pracowników klubów sportowych i fitness szkoli Damian Walas, ratownik medyczny i Mistrz Europy Taekwon-do ITF HQ Korea w testach siły (Strzegom 2018). Z kolei szkolenia dla sportowców – ekstremalnych, ale także motocyklistów i rowerzystów – oraz z zakresu medycyny ekspedycyjnej prowadzi Mateusz Wawryszuk, pasjonat sportów ekstremalnych i ratownik medyczny.

Kurs pierwszej pomocy dla kadry sportowej

Szkolenie pierwszej pomocy dla trenerów, pracowników klubów fitness i siłowni, kół sportowych i wszelkiego rodzaju kadry sportowej – głównej i wspierającej. Uczestnicy zajęć poznają lub przypomną sobie kluczowe zasady zachowania bezpieczeństwa w sporcie, a także nauczą się skutecznie reagować w sytuacji zagrożenia i przełamywać strach przed udzieleniem pierwszej pomocy.

I trener, i pracownik recepcji może uratować komuś życie. Na pewno każdy powinien to umieć. Nie trzeba być po fizjoterapii i znać dokładnie anatomii, by skutecznie wykonać masaż serca lub uchronić przed długofalowymi skutkami kontuzji, a nawet wykluczeniem poszkodowanego ze sportu na długo.
Zajęcia prowadzone tak, by uczestnicy wynieśli z nich maksymalnie praktyczne umiejętności i wiedzę. Szczegółowy program zajęć dopasowany jest do miejsca ich pracy oraz profilu klientów, m.in. do pracowników siłowni i klubów fitness, trenerów i szkoleniowców drużyn sportowych, kadry sztuk walki itp.
Kursy pierwszej pomocy urazów sportowych koncentrują się na wypracowaniu w uczestnikach mechanizmów reagowania w sytuacjach typowych dla osób uprawiających sport: urazach głowy lub mięśni, stłuczeniach, skręceniach i złamaniach.
Uczestnicy kursu pierwszej pomocy dla kadry sportowej dowiedzą się także, na co szczególnie zwracać uwagę w codziennej pracy i jakie sytuacje powinny być alarmujące. Bo o ile nie da się przewidzieć każdej sytuacji zagrożenia, tak niektórym wypadkom można zapobiec.

Kurs pierwszej pomocy dla sportowców

Wiesz, jak ważne są dobre buty do biegania, dobrze dobrana deska lub solidne opony rowerowe. Prawdopodobnie dbasz o dietę, masz wytyczone sportowe cele i wiesz, które ćwiczenia wykonywać, żeby osiągać coraz lepsze efekty i przekraczać własne granice. Ale czy wiesz, co zrobić w razie wypadku? Gdy Twój partner sportowy spadnie z roweru, zawodnik Twojej drużyny złamie nogę lub upadniesz? Jak zatamować krwawienie i czy próbować nastawiać złamaną rękę? A wiesz, że ryzyko takich wypadków jest duże? Na praktycznym kursie pierwszej pomocy dla sportowców dowiesz się, co możesz zrobić, by w razie zagrożenia życia skutecznie pomóc swojej drużynie. Nauczysz się także tego, w jakim zakresie i w jakich sytuacjach możesz sobie udzielić pomocy samodzielnie.

Program kursu pierwszej pomocy dopasowany jest do dyscyplin sportowych i warunków, w jakich zwykle funkcjonują sportowcy. Inaczej zajęcia przygotowane są dla uprawiających sporty siłowe, a inaczej dla rowerzystów offroadowych, a jeszcze inaczej dla snowboardzistów.
Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, a także przekonującej charakteryzacji teatralnej. Dzięki temu uczestnicy nie teoretyzują i nie muszą wyłącznie wyobrażać sobie sytuacji zagrożenia, ale mogą na własne oczy przekonać się, jak one wyglądają. I nauczyć się skutecznie reagować.
Rozumiemy sport. Sami spełniamy się w różnych dziedzinach i wiemy, kiedy i dlaczego może dojść do urazu. Dlatego na kursach pierwszej pomocy uczymy nie tylko reagować na zagrożenie, ale także wskazujemy, jak można mu zapobiegać.
Niezależnie od tego, czy trenujesz od lat, czy dopiero zaczynasz. Czy masz lat 16, czy 60. Zasady bezpieczeństwa i umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest dla każdego. Uprawiaj sport jak najdłużej i pomóż innym też się z tego cieszyć. Bądźcie przygotowani na ewentualne zagrożenie.