Autor

Damian Walas

Autor

Damian Walas


Pamiętam swój pierwszy dyżur w karetce pogotowia ratunkowego. W żyłach buzowała adrenalina, a w głowie kłębił się strach. W myślach cały czas zadawałem sobie pytania: “A co jeśli sobie nie poradzę? Co jeśli sytuacje mnie przerosną?” W końcu nie byłem już studentem, lecz pełnoprawnym ratownikiem medycznym, który wraz z zespołem miał ratować życie. Jak zostać ratownikiem medycznym? Czy studia ratownictwa medycznego są wymagające? Kim jest ratownik medyczny? Zapraszam do artykułu!


1. Kim jest ratownik medyczny?

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie “Kim jest ratownik medyczny?”.

Ratownik medyczny jest osobą uprawnioną do udzielania świadczeń medycznych, w które wlicza się m.in. prowadzenie zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Zawód ratownika medycznego reguluje ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. 

Praca ratownika medycznego kojarzy się głównie z prowadzeniem resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Poniekąd słusznie, ponieważ ratownicy medyczni są wykwalifikowanymi specjalistami z zakresu prowadzenia wysokiej jakości RKO, ale również rozpoznawania stanów zagrożenia życia i skutecznemu ich leczeniu.

Należy pamiętać, że przegapiony stan nagły (np. odma prężna, krwotok wewnętrzny, obrzęk płuc) może doprowadzić do bardzo szybkiego pogorszenia stanu zdrowia poszkodowanego, a nawet doprowadzić do jego śmierci. Dlatego tak ważne, aby ratownicy medyczni byli dobrze wyszkoleni, potrafili działać pod wpływem stresu i podejmować trafne decyzje związane z leczeniem chorego oraz wykonywanymi zabiegami ratującymi życie.

ratownik medyczny karetka ratownictwo medyczne szpital SOR Damian Walas Eskulapa pierwsza pomocźródło: archiwum własne

2. Jak zostać ratownikiem medycznym?

Wiele osób marzy o tym, aby pracować w karetce pogotowia ratunkowego i zawodowo ratować życie innych. Jeśli to także Twoje marzenia to musisz wiedzieć jak zostać ratownikiem medycznym. 

Aby zostać ratownikiem medycznym należy ukończyć 3-letnie studia licencjackie na kierunku Ratownictwo Medyczne. Nie jest możliwe zrobienie “kursu na ratownika medycznego”. Coś takiego po prostu nie istnieje. Aczkolwiek do 2014 roku rzeczywiście aby zostać ratownikiem medycznym można było ukończyć 2-letnią szkołę policealną. Jednak aktualnie nie jest to możliwe. Musisz ukończyć studia licencjackie i koniec kropka. Innej drogi nie ma.

Należy pamiętać, że wraz z końcem studiów nie kończy się edukacja ratownika medycznego. Jest to jeden z tych zawodów, w którym musisz się kształcić przez cały okres Twojej zawodowej aktywności. Decydując się na pełnienie zawodu ratownika medycznego musisz się z tym pogodzić lub wybrać inny zawód.

Od następnego roku od momentu ukończenia studiów na kierunku Ratownictwo Medyczne, każdy ratownik medyczny rozpoczyna swój okres doskonalenia zawodowego, który trwa 5 lat. Przez ten czas każdy ratownik medyczny zobowiązany jest to do odbycia kursów doskonalących lub uczęszczania w konferencjach medycznych, za które zdobywa punkty edukacyjne, które dokumentuje w swojej karcie doskonalenia zawodowego. W przeciągu 5 lat ratownik medyczny musi zgromadzić 200 punktów edukacyjnych. Wraz z zakończeniem jednego okresu edukacyjnego rozpoczyna się kolejny. 

Warto zaznaczyć, że w przeciągu jednego okresu edukacyjnego ratownik medyczny obowiązkowo musi wziąć udział w Kursie Doskonalącym dla Ratowników Medycznych, który trwa 5 dni i zdobywa się za jego zaliczenie 120 punktów edukacyjnych. 

Kursy niestety są opłacane głównie z własnych środków finansowych. A co z urlopem na szkolenia? Jeszcze do niedawna należało na niego poświęcić swój własny urlop lub dni wolne pomiędzy dyżurami. Jednakże od tego roku każdemu ratownikowi medycznemu przysługuje 6 dni dodatkowego urlopu szkoleniowego, który może wykorzystać na realizację kursów oraz szkoleń.

3. Jak wyglądają studia ratownictwa medycznego?

W zawodzie ratownika medycznego musisz być przygotowany na wszystko. Pełniąc dyżur w karetce możesz spotkać się całą gamą zdarzeń, z którymi będziesz musiał sobie poradzić. Na jednym dyżurze możesz pół dnia jeździć do domów pacjentów i leczyć bóle brzucha, głowy lub kręgosłupa, a za chwilę będziesz odbierać poród w karetce, tamować masywny krwotok lub prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową z wykorzystaniem całej masy sprzętu ratunkowego.

To tylko pokazuje jak wielki zakres wiedzy ratownik medyczny musi posiadać i to w dodatku z każdej dziedziny. Zatem jak wyglądają studia ratownictwa medycznego?

studia ratownictwo medyczne jak zostac ratownikiem medycznym eskulapaInstruktorzy Eskulapa – uczymy ratować życie, rok 2018 źródło: archiwum własne

Studia Ratownictwa Medycznego przede wszystkim stawiają na praktykę. Aby dobrze pokazać obraz tego jak to wygląda podam Ci swój przykład. Rozpocząłem studia Ratownictwa Medycznego w październiku 2015 r., a już w listopadzie tego samego roku byłem na praktykach na SORze. Szybko, prawda? Nie bez powodu to na pierwszym roku jest największy “odsiew” studentów. Część nie radzi sobie z dużą ilością wiedzy, którą trzeba przyswoić i nie daje rady zdać egzaminów, a druga część osób po praktykach dochodzi do wniosku, że to jednak nie dla nich. 

Pierwsze spotkanie z ludzkimi tragediami, śmiercią, krwią i rozpaczą pozostawiają w głowie pewien ślad. To wtedy większość studentów zdaje sobie sprawę z tego, czy jest gotowa na podjęcie się zawodu ratownika medycznego, czy też nie. Prawda jest taka, że zawód ratownika medycznego jest dużo cięższy pod względem psychicznych niż fizycznych.

I nie dajcie sobie wmówić, że kobiety nie poradzą sobie w ratownictwie medycznym. Znam masę kobiet, które wykonują rewelacyjną pracę w tym zawodzie i nigdy nie widziałem, aby były w czymś gorsze od mężczyzn.

Kolejną prawdą jest fakt, że w zawodzie ratownika medycznego musisz mieć stalowe nerwy i anielską cierpliwość. Czy da się tego nauczyć? W pewnym stopniu tak. Głównie przychodzi to z doświadczeniem. Im więcej wiesz i więcej doświadczyłeś, tym pewniej działasz. Aczkolwiek mnie ta praca nauczyła na pewno tego, że nie ważne jak dużo będziesz wiedział to życie i tak Cię zaskoczy. Nie bez powodu się mówi, że “w medycynie jak w kinie – wszystko może się zdarzyć.”.

Właśnie z tego powodu zajęcia kliniczne na kierunku Ratownictwo Medyczne odbywają się na wszystkich możliwych oddziałach/klinikach (tak jak jest to również w przypadku studiów na kierunku lekarskim). 

Studentów Ratownictwa Medycznego (oprócz na SOR-ach oraz w karetkach) możecie spotkać na takich oddziałach jak:

  • intensywna terapia

  • kardiologia

  • chirurgia

  • pediatria

  • neonatologia

  • ginekologia

  • neurologia

  • psychiatria

… i na wielu wielu innych.

Oznacza to, że podczas studiów Ratownictwa Medycznego obserwujesz m.in. techniki zakładania opatrunków, metody przyrządowego udrażniania dróg oddechowych, jesteś obecny przy odbieraniu porodów, operacjach kardiochirurgicznych, a także przy sekcjach zwłok z prosektoriach. 

Tak jak już wspomniałem – studia Ratownictwa Medycznego przygotowują studentów na wszystko, co może przytrafić się w karetce pogotowia. Musisz znać się na wszystkim i wiedzieć jak prawidłowo zareagować zachowując przy tym zimną krew.

 

Podobał Ci się ten artykuł? Więcej przeczytasz już wkrótce w CZĘŚCI II! Zapisz się do newslettera, aby nie przegapić CZĘŚCI II artykułu 🙂 

Do zobaczenia!
Damian

 

jak zostać ratownikiem medycznym eskulapa pierwsza pomoc ratownictwo medyczneźródło: archiwum własne

 

O Autorze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.