Mateusz Wawryszuk
Aplikacja ratunek może uratować nam życie w trudnych warunkach w górach i na wodzie. Jest to obowiązkowa aplikacja dla wszystkich, którzy wybierają się w góry lub spędzają czas nad wodą. Zobacz jak działa aplikacja ratunek.
1. Dzięki aplikacji wezwałem pomoc
2. Do czego służy aplikacja ratunek?
3. Jak działa aplikacja ratunek?
4. Dodatkowe funkcje aplikacji ratunek
5. Czy warto zainstalować aplikację ratunek?
1. Dzięki aplikacji wezwałem pomoc
W zeszłym roku, jeżdżąc na snowboardzie napotkałem innego snowboardzistę, który uległ wypadkowi. Na końcu jakiegoś stoku zobaczyłem leżącego na brzuchu mężczyznę a nad nim przerażoną kobietę, niewiedzącą co robić. Podjechałem bliżej aby ocenić sytuację i udzielić pomocy.
Mężczyzna był nieprzytomny, miał wyraźnie niedrożne drogi oddechowe, charczał, miał krew w ustach i problemy z oddychaniem. Rozpiąłem kask i udrożniłem drogi oddechowe dzięki czemu oddech od razu się poprawił. To był mój pierwszy dzień na stoku, nie potrafiłem dokładnie określić naszej lokalizacji jak i kilku świadków.
Tu z pomocą przyszła mi aplikacja ratunek, którą zawsze mam na telefonie. Aplikacja wysłała nasze współrzędne do GOPR. Gdy dotarli do nas ratownicy mężczyzna odzyskał przytomność i został przetransportowany do szpitala.
2. Do czego służy aplikacja ratunek?
Aplikacja ratunek może uratować nam życie w trudnych warunkach w górach czy na wodzie. Aplikacja automatycznie wysyła naszą lokalizację do ratowników, pozwala służbom ratunkowym takim jak GOPR, TOPR czy WOPR namierzyć nas z dokładnością do trzech metrów. Pozwala to na szybkie i sprawne działanie służb ratunkowych.
Zapraszam również do filmu
Ratownicy są w stanie ocenić stan naszej baterii, skontaktować się z nami telefonicznie lub SMSowo. Jeżeli się zgubimy mogą nas zlokalizować i udzielić wskazówek jak wrócić na szlak dzięki czemu nie będzie potrzebna jakakolwiek akcja ratunkowa.
Główne zastosowanie aplikacji, przeznaczone jest do akcji ratunkowych na terenach górskich oraz nad wodą, ponieważ kontaktuje się ona ze służbami GOPR, WOPR. Nie oznacza to jednak, że będąc w innym niż wymienione miejsca, nie otrzymamy pomocy. Ratownicy po otrzymaniu informacji z naszej aplikacji wraz z współrzędnymi, mogą przekazać wezwanie innym organizacjom ratowniczym.
Taka sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku w Alpach, kiedy Polacy dzięki aplikacji ratunek, wezwali pomoc kontaktując się z polskim GOPRem. Ratownicy następnie przekazali informację lokalnym służbom, które udzieliły wzywającym pomocy.
3. Jak działa aplikacja ratunek?
Do użycia aplikacji ratunek potrzebny jest smartfon, na którym instalujemy aplikacje. Gdy przydarzy nam się kryzysowa sytuacja w górach lub nad wodą, włączamy aplikacje. Jeżeli nie mamy włączonego GPS w telefonie, aplikacja automatycznie przekieruje nas w odpowiednie miejsce w telefonie. Aplikacja nie zadziała, gdy GPS nie jest włączony.
Linki do pobrania aplikacji ratunek.
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pagasolutions.emergencycall_pl&hl=pl&gl=US
IOS: https://apps.apple.com/pl/app/ratunek/id1147162181?l=pl
W celu wezwania pomocy przez aplikację musimy zaakceptować regulamin. W kolejnym kroku wyświetla nam się informacja, że pomoc zostanie wezwana tylko wtedy, gdy ratownicy telefonicznie potwierdzą wezwanie. Następnie musimy wybrać dwie opcje, gdzie potrzebujemy pomocy, na wodzie lub w górach.
Aplikacja cały czas nas prowadzi. Następnie wystarczą trzy kliknięcia i pomoc jest wezwana. Po trzecim wciśnięciu automatycznie zostaje wybierany numer alarmowy.
W tym samym czasie zostaje wysłana wiadomość SMS z naszą lokalizacją. Po potwierdzeniu takiego zgłoszenia ratownicy dokładnie wiedzą gdzie jesteśmy i mogą rozpocząć akcję ratunkową.
4. Dodatkowe funkcje aplikacji ratunek
Istnieje również opcja wezwania pomocy przez SMS. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza w warunkach, gdy mamy słaby zasięg, ale należy pamiętać, że i tak ratownicy muszą potwierdzić wezwanie.
Dodatkowo możemy udostępnić dane o swoich chorobach w specjalnej książeczce medycznej. Jeżeli mamy jakieś przewlekłe choroby, np. cukrzycę, to warto to uzupełnić. Warto również podać kontakt do najbliższych osób, które mają być powiadomione w razie wypadku. Te dane zostają udostępniane tylko w sytuacji, gdy wzywamy pomoc.
5. Czy warto zainstalować aplikację ratunek?
Zdecydowania tak! Ta aplikacja naprawdę ratuje życie. Ratownicy WOPR czy GOPR bardzo ją sobie chwalą. Natychmiastowe ustalenie lokalizacji zaoszczędza czas, który w kryzysowych sytuacjach jest na wagę życia. Sam miałem okazję jej użyć i okazała się bardzo pomocą. Uważam, że jest to obowiązkowa aplikacja dla wszystkich osób, które wybierają się w góry lub planują aktywność na wodzie.
O Autorze:
Cześć! Nazywam się Mateusz Wawryszuk, jestem ratownikiem medycznym i założycielem Eskulapy. Pracuję w pogotowiu ratunkowym zdobywając bezcenne doświadczenie oraz organizuję ciekawe szkolenia z pierwszej pomocy, przełamując stereotyp, że pierwsza pomoc jest nudna. Wierzę, że każdy jest w stanie uratować życie!