Autor

Mateusz Wawryszuk

Autor

Mateusz Wawryszuk

Jesteś za granicą i potrzebujesz wezwać pomoc medyczną. Czy wszędzie obowiązuje numer alarmowy 112? Jak skutecznie i szybko uzyskać pomoc medyczną za granicą? Zapraszam do kolejnego wpisu z serii Pierwsza pomoc na wakacjach!

1. Najważniejsza rzecz do spakowania to...

Wybierasz się na wymarzone wakacje – nocleg sprawdzony, lokalne atrakcje do odwiedzenia wpisane na listę, nawet wiesz, które przysmaki spróbujesz jako pierwsze, podobno lokalna knajpka robi najlepsze desery na kontynencie… Ale zaczekaj, jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz do sprawdzenia!

Czy zabrałeś ze sobą wiedzę? Czy wiesz jak wezwać pomoc za granicą? Czy przed wyruszeniem w podróż sprawdzasz lokalny numer alarmowy danego kraju? Zapraszam do obejrzenia filmu z Bośni i Hercegowiny z garścią ciekawych i przydatnych informacji, w sam raz przed urlopem!

2. Popularne numery nie znaczą, że są powszechne!

Najpopularniejsze numery alarmowe na świecie (w popkulturze jest do tego wiele odniesień – w filmach, tytułach piosenek) to 112 i 911. Numer alarmowy 112 jest najpopularniejszy w Europie i w niektórych częściach Azji, a numer alarmowy 911 jest najpopularniejszy w Ameryce Północnej i Ameryce Południowej.

3. Jakie są inne numery alarmowe na świecie?

Jeśli polecisz do Australii, numerem alarmowym będzie tam 000. Japończycy zaś używają numeru alarmowego 119. Jak widzisz, popularne wyżej wymienione numery alarmowe 112 i 911 wcale nie są jedyne i uniwersalne!

W Bośni i Hercegowinie numer alarmowy to 124. Podróżując po tym kraju, miałem okazję odwiedzić lokalną stację pogotowia ratunkowego i porozmawiać z ratownikiem medycznym, który powiedział mi, że w tym kraju działają jedynie lokalne numery alarmowe.

Gdybym w sytuacji zagrożenia życia zadzwonił w tym kraju pod 112, to prawdopodobnie połączyłbym się z najbliższą temu krajowi Chorwacją. Dopiero wtedy otrzymałbym lokalny numer alarmowy.

4. Zapamiętaj i podróżuj ze spokojną głową

W obliczu ratowania życia, gdzie każda sekunda ma znaczenie, straciłem właśnie cenne minuty, ponieważ nie znam lokalnego numeru. Rozumiesz już, dlaczego to takie ważne? Od tej pory szykując się na urlop, zabierz ze sobą wiedzę – sprawdź lokalny numer alarmowy kraju, do którego się wybierasz. Życzę udanych i bezpiecznych wakacji! Do zobaczenia w kolejnym wpisie z serii Pierwsza Pomoc na wakacjach.

O Autorze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.