Autor

Damian Walas

Autor

Damian Walas


Jako miłośnik sportów zimowych uwielbiam jazdę na nartach. Na szczęście nigdy nie doznałem żadnego urazu z powodu mojego hobby, ale byłem świadkiem wielu wypadków u innych narciarzy. W kilku zdarzeniach niezbędne było udzielenie pierwszej pomocy. Jakie są najczęstsze urazy u narciarzy? Jak udzielić pierwszej pomocy na nartach? Jakie są numery alarmowe w górach? Zapraszam do artykułu!


1. Jak wielu Polaków jeździ na nartach?

Narciarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie. W samej Europie znajduje się około 2200 kurortów narciarskich, które każdego roku odwiedzają tłumy ludzi. A jak wielu Polaków jeździ na nartach? Według danych sprzed kilku lat, co 5 Polak twierdzi, że umie jeździć na nartach. Aczkolwiek w grupie narciarzy tylko 10% z nich twierdzi, że umie jeździć na nartach dobrze lub bardzo dobrze, a tylko połowa z nich uczyła się jeździć pod okiem profesjonalnego instruktora.

Narciarstwo staje się coraz popularniejsze, a po narty lub snowboard sięga coraz więcej osób na świecie. Na przykładzie Polski – 10 lat temu 2% Polaków uważało się za narciarzy. Aktualnie jest to już 15%. Niestety wraz ze wzrostem popularności jazdy na nartach oraz snowboardzie jest również coraz więcej urazów.

Pierwsza pomoc na nartach najczęstsze urazy u narciarzy Źródło: www.canva.com

2. Najczęstsze urazy u narciarzy

Katedra Ortopedii i Rehabilitacji Uniwersytetu Vermontu zebrała badania, z których można wyłonić kilka statystyk dotyczących urazów u narciarzy, których odnotowano prawie 65 tysięcy urazów. Średni wiek poszkodowanych wynosił ok. 30 lat, a grupami, u których urazów było najwięcej, stanowiły dzieci do 5 lat oraz osoby dorosłe powyżej 50 lat. Urazów na nartach doznają najczęściej mężczyźni. Spowodowane jest to najprawdopodobniej faktem, iż mężczyźni są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka, które niestety może się skończyć z różnym skutkiem. 

Najczęstszymi urazami u narciarzy są:

  • złamania kości piszczelowej

  • zwichnięcia stawu ramiennego

  • skręcenia oraz zwichnięcia kolan

  • skręcenia nadgarstka

  • zwichnięcia oraz złamania kciuków

  • urazy głowy

  • wstrząśnienia mózgu

  • uraz szyi

Najpoważniejszymi urazami, które mogą doprowadzić do stanu zagrożenia życia, są urazy głowy. To one powodują największą ilość ofiar śmiertelnych. Pozytywnym aspektem na przestrzeni lat jest fakt, że wraz z zwiększeniem się liczby osób używających kasków ochronnych zmniejszyła się ilość osób doznających urazów głowy, do których najczęściej dochodziło podczas uderzenia głową o twardą powierzchnię wskutek upadku. 

Aczkolwiek wypadki śmiertelne na nartach zdarzają się niezwykle rzadko. Od wielu lat statystyki są niezmienne i wykazują, że tylko 0,01% wszystkich zdarzeń skończyło się zgonem. 

Można dostrzec, że pomimo większego używania kasków przez narciarzy, ilość wypadków śmiertelnych pozostała ta sama. Wynika to z tego, iż sytuacje, w których dochodzi do wypadku śmiertelnego, przewyższają możliwości kasków ochronnych. 

3. Jak udzielić pierwszej pomocy na nartach?

Najczęstszym powodem wypadków na nartach jest przecenienie swoich umiejętności przez narciarzy, którzy nie potrafią poradzić sobie w trudnych warunkach atmosferycznych oraz mogą nie opanować prędkości, którą osiągną podczas jazdy.

Co jednak, gdy dojdzie do zdarzenia na stoku? Jak udzielić pierwszej pomocy na nartach?

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo. Zabezpiecz miejsce zdarzenia tak, aby inni narciarze nie wjechali na Was powodując dodatkowe obrażenia i kolejną ofiarę. Możesz to zrobić np. poprzez poproszenie innego narciarza, aby ustawił kijki lub narty nad miejscem wypadku w odległości paru metrów. Dzięki temu inni narciarze będą omijać miejsce zdarzenia.

  1. Sprawdź przytomność. Zadaj poszkodowanemu pytanie oraz potrząśnij go za barki.
    Jeśli reaguje – zapytaj co się stało, co go boli i czy pamięta zdarzenie.
    Jeśli nie reaguje – sprawdź czy oddycha. 

  1. Sprawdź oddech. Jeśli poszkodowany
    oddycha – ułóż go w pozycji bezpiecznej.
    Jeśli nie oddycha – wezwij pomoc i rozpocznij RKO.

  1. Wezwij pomoc. Jeśli narciarz lub snowboardzista nie jest już w stanie kontynuować jazdy lub jego stan zagraża jego życiu. 

  1. Pozostań przy poszkodowanym. Oceniaj jego stan świadomości i wspieraj go psychicznie do momentu przyjazdu służb ratunkowych. Możesz poprosić innych narciarzy o pomoc.

Pełny algorytm pierwszej pomocy krok po kroku zobaczysz w poniższym artykule:

ALGORYTM UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY, CZYLI JAK
UDZIELIĆ PIERWSZEJ POMOCY KROK PO KROKU?

4. Jakie są numery alarmowe w górach?

Jak wezwać pomoc na nartach? Niestety wiele osób podczas akcji ratunkowej nie pamięta jakie są numery alarmowe w górach. Bardzo często wynika to z nerwów i dużej ilości stresu. 

Poniżej przedstawiam numery alarmowe, na które możesz zadzwonić w przypadku zdarzenia na stoku narciarskim:

  1. 112 – uniwersalny numer alarmowy, który działa na terenie całej Unii Europejskiej

  2. 985 – numer GOPR/TOPR

  3. 601 100 300 – numer GOPR/TOPR

Świetnym rozwiązaniem będzie dodatkowe posiadanie aplikacji RATUNEK. Jak działa aplikacja i do czego służy? O tym dowiesz się klikając w poniższy artykuł:

JAK DZIAŁA APLIKACJA RATUNEK? [VIDEO]

O Autorze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.