Autor

Mateusz Wawryszuk

Autor

Mateusz Wawryszuk

1.

Jak ratować tonącego? Co to jest węzeł ratowniczy? Jak obsługiwać rzutkę ratunkową? Zapraszam do kolejnego wpisu z serii Pierwsza pomoc na wakacjach, gdzie skupiam się na pierwszej pomocy nad wodą. Jeżeli nie widziałeś części pierwszej, zapraszam Cię do wpisu z video. Przeczytaj, obejrzyj i poczuj się pewniej nad wodą!

2. Rzutka ratunkowa

Czy wiesz co to jest rzutka ratunkowa? To bardzo przydatne asekuracyjne urządzenie, które pozwala nam holować osobę poszkodowaną. Na filmie powyżej korzystam z rzutki z 25 metrową liną. Możemy jej używać na dwa sposoby:

 • Rzutkę ratunkową rzucamy w kierunku tonącego, gdy ją chwyci, przyciągamy go do siebie do brzegu.
 • Uwaga! Opisana w tym podpunkcie metoda jest alternatywna i niebezpieczna. Zastosowanie wymaga przeszkolenia. Rzutkę ratunkową przywiązujemy do siebie. Płyniemy do tonącego i chwytamy go. Druga osoba czekająca na brzegu wciąga nas. Bardzo ważne jest, aby rzutki nie przywiązywać na stałe do siebie, to niebezpieczne. Musimy mieć możliwość dość łatwego odpięcia jej od nas, gdy np. sami zaczniemy tonąć.

Pamiętaj – do wody wchodzimy w ostateczności!

3. Jak rzucać rzutkę ratowniczą?

Trzymamy jeden koniec, celujemy w tonącego – warto rzucić dalej od poszkodowanego, w kierunku przeciwnym do nurtu. Rzutka dopłynie do poszkodowanego lub my mamy chwilę czasu by nią pokierować. Jeżeli pozwala nam na to charakterystyka terenu i długość liny, możemy rzucić rzutkę na drugi brzeg do drugiej osoby, co demonstruję na filmie.

4. Rzutka czy koło ratunkowe? Moja opinia

Rzutki ratunkowo są mniej popularne od kół ratunkowych. Uważam je za super sprzęt do ratowania tonącego zwłaszcza przez osoby nieprzeszkolone. Dlaczego?

 • – Rzutka jest łatwiejsza w użyciu i łatwiej trafić w cel.

  – Ma większy zasięg niż koło ratunkowe.

  – Jeżeli nie trafimy w tonącego, możemy szybko użyć jej jeszcze raz.

  – Lina posiada więcej zastosowań.

  – Jest tańsza od koła ratunkowego i zajmuje mniej miejsca.

5. Węzeł ratunkowy - czy wiesz jak go zrobić?

To bardzo przydatna umiejętność, gdy my toniemy i udaje nam się chwycić linę, którą możemy się przewiązać. To szczególnie ważne, ponieważ często trudno jest tonącemu utrzymać linę dłońmi – jest za słaby, zmęczony lub przemarznięty od zimnej wody. 

Jak zrobić węzeł ratunkowy? Zobacz na filmie! Jeśli dokładnie przestudiujesz kolejność wykonywania ruchów, zobaczysz, jakie to proste! Ułatwiłem sprawę tłumacząc technikę za pomocą… historyjki o lisie 🙂 Zwróć uwagę, że węzeł ten jest bezpieczny – nie zaciska się, więc nie ma obaw, że nas poddusi. Jako ratujący możemy wykorzystać węzeł jako szelki, co również prezentuję na filmie.

Pamiętaj – przede wszystkim rozsądek! Unikaj niebezpiecznych i nieznanych wód, profilaktyka jest najważniejsza! Wkrótce kolejny wpis z filmem o Pierwszej pomocy na wakacjach, a dokładniej o apteczce, którą zabrałem w miesięczną podróż po Bałkanach. 

Życzę udanych i bezpiecznych wakacji! 

 

O Autorze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.