Dni Betonu 2021 z Eskulapa


80 referatów, 10 sesji tematycznych i dwie debaty. To w sporym skrócie opis tego, co działo się w trakcie Dni Betonu 2021, jednego z największych wydarzeń naukowo-technicznych w Polsce. Ponieważ dla organizatora wydarzenia – Stowarzyszenia Producentów Cementu – bezpieczeństwo jest bardzo ważne, Eskulapa też tam była. Przygotowaliśmy specjalny program poświęcony pierwszej pomocy, a każdy z uczestników mógł nauczyć się, jak reagować w różnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.



Dni Betonu 2021 odbyły się w Hotelu Gołębiewski w Wiśle. To coroczne spotkanie, możliwość wymiany wiedzy i kontaktów między specjalistami z zakresu technologii betonu oraz przedstawicieli biznesu, którzy na co dzień pracują z cementem i betonem.

– Branża budowlana jest jedną z tych, w której znajomość zasad pierwszej pomocy oraz odwaga ich stosowania jest bardzo ważna. Tym bardziej cieszy nas, że wiedza i rozwijanie umiejętności w tym zakresie miały swoje miejsce programie Dni Betonu. To niejako potwierdzenie, że Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz goście wydarzenia traktują poważnie kwestie związane z bezpieczeństwem – mówi Mateusz Wawryszuk, ratownik medyczny i założyciel Eskulapa.

W programie Dni Betonu zagadnienia związane z pierwszą pomocą pojawiły się kilka razy. Specjalnym punktem programu przygotowanym na tę konferencję był First Aid Room, czyli niezwykła gra w stylu escape room. Uczestnicy wcielali się w role ratowników medycznych wyposażonych w apteczki, których zadaniem było udzielenie pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Realizmu dodały teatralne charakteryzacje ran i urazów. W efekcie na gości czekała ogromna dawka adrenaliny oraz wartościowa wiedza, którą można było wykorzystać w praktyce. Zwyciężyła drużyna, która zebrała największą liczbę punktów.

Co więcej, Eskulapa przygotowała także stoisko edukacyjne, do którego każdy mógł podejść, zapytać o nurtujące kwestie związane z ratowaniem życia i zdrowia, a także poćwiczyć m.in. defibrylację na fantomach. Z kolei wśród prelegentów Dni Betonu wystąpił także ratownik medyczny Damian Walas z Eskulapa z prelekcją „Dlaczego ludzie nie udzielają pierwszej pomocy?”. Była to tym samym okazja, by poznać powszechne mity oraz przełamać swój własny strach przed niesieniem pomocy.

– Im więcej ćwiczeń i wiedzy, tym opory przed udzieleniem pierwszej pomocy będą mniejsze. To ważne, bo przecież możesz uratować komuś zdrowie i życie. Program poświęcony udzielaniu pierwszej pomocy na evencie to więc nie tylko przyciągająca uwagę atrakcja, to także masa praktycznych informacji i umiejętności, które mogą przydać się w najmniej spodziewanym momencie – mówi Mateusz Wawryszuk.


Mateusz Wawryszuk

Cześć! Nazywam się Mateusz Wawryszuk, jestem ratownikiem medycznym i założycielem Eskulapy. Pracuję w pogotowiu ratunkowym zdobywając bezcenne doświadczenie oraz organizuję ciekawe szkolenia z pierwszej pomocy, przełamując stereotyp, że pierwsza pomoc jest nudna. Wierzę, że każdy jest w stanie uratować życie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.