Damian Walas
Akcja ratunkowa z udziałem dziecka zawsze jest stresująca. Pomocna będzie znajomość algorytmu udzielania pierwszej pomocy dzieciom i niemowlętom, który pomoże Ci w przejściu przez akcję ratunkową krok po kroku. Jak udzielić pierwszej pomocy pediatrycznej? Jak wygląda algorytm udzielania pierwszej pomocy u dzieci? Jak zadbać o komfort termiczny u dzieci? Jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy dziecku? Zapraszam do artykułu!
1. Jak udzielić pierwszej pomocy dziecku krok po kroku?
2. Jak zadbać o komfort termiczny u dziecka?
3. Algorytm udzielania pierwszej pomocy u dzieci - jak w praktyce udzielić pierwszej pomocy dziecku?
1. Jak udzielić pierwszej pomocy dziecku krok po kroku?
Algorytm udzielania pierwszej pomocy jest niczym innym jak krótką instrukcją jak udzielić pierwszej pomocy dziecku i niemowlęciu krok po kroku. W algorytmie udzielania pierwszej pomocy pediatrycznej należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów z uwagi na odmienności anatomiczne u dzieci. Przede wszystkim drogi oddechowe są krótsze oraz węższe, co wiąże się z większą podatnością na ich zamknięcie w przebiegu infekcji lub obrzęku. Ponadto u dzieci niedrożność dróg oddechowych może być spowodowana niewłaściwym ułożeniem głowy.
W związku z powyższym algorytm udzielania pierwszej pomocy dzieciom różni się od algorytmu udzielania pierwszej pomocy u osób dorosłych głównie ze względu na budowę układu oddechowego u dzieci oraz metody udrażniania dróg oddechowych.
Czy wiele jest różnic w porównaniu z udzielaniem pierwszej pomocy dorosłemu? Zobacz jak wygląda algorytm udzielania pierwszej pomocy u osób dorosłych.
ALGORYTM UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY, CZYLI JAK UDZIELIĆ PIERWSZEJ POMOCY KROK PO KROKU?
Jak udzielić pierwszej pomocy dziecku i niemowlęciu krok po kroku?
Krok 1. Zadbaj o bezpieczeństwo
Zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz poszkodowanego dziecka. Zabezpiecz miejsce zdarzenia, załóż rękawiczki (jeśli je posiadasz). Pamiętaj, że najlepszy ratownik to żywy ratownik.
Krok 2. Sprawdź, czy dziecko jest przytomne
Podejdź do dziecka i sprawdź, czy reaguje na Twój głos i dotyk. Wołaj głośno i potrząśnij dziecko za ramiona. U niemowląt sprawdź reakcję poprzez np. łaskotanie stópki dziecka lub brzuszka.
Krok 3. Sprawdź, czy dziecko oddycha
Jeśli dziecko nie reaguje na bodźce udrożnij drogi oddechowe i sprawdzaj oddech nie dłużej niż 10 sekund.
Stosuj metodę: czuję, słyszę, widzę – czyli nachyl się nad dzieckiem tak, abyś swój policzek trzymał nad jego ustami. Postaraj poczuć na swoim policzku oddech dziecka, postaraj się go usłyszeć oraz oczy miej skierowane w stronę klatki piersiowej i brzucha, aby zaobserwować ich ruchy w trakcie oddychania.
Pamiętaj, że u niemowląt należy udrożnić drogi oddechowe zapewniając dziecku pozycję neutralną, w której głowa nie będzie maksymalnie odchylona do tyłu z uwagi na inną budowę dróg oddechowych w porównaniu do osób dorosłych.
Drogi oddechowe u niemowląt przypominają kształtem literę U. Wraz z wiekiem stają się coraz bardziej lejkowate i przypominają kształtem literę Y. Z uwagi na to u dzieci starszych w celu udrożnienia dróg oddechowych głowa będzie musiała być odchylona bardziej do tyłu (tak jak w przypadku osób dorosłych).
Krok 4a. Jeśli dziecko oddycha prawidłowo
-
ułóż dziecko w pozycji bezpiecznej, a następnie wezwij pogotowie ratunkowe
-
pozycja bezpieczna ma za zadanie zapewnić dziecku drożność dróg oddechowych umożliwiając swobodne oddychanie oraz ma zapobiegać zadławieniu się własnymi wydzielinami (np. wymiotami)
-
w pozycji bezpiecznej najważniejsze jest ułożenie głowy dziecka. Nie jest istotne pod jakim kątem leży ręka lub noga. Dziecko ma leżeć na boku, oddychać i nie zadławić się.
Więcej o tym jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej dowiesz się klikając w poniższy artykuł
POZYCJA BEZPIECZNA. KIEDY STOSOWAĆ JĄ W PIERWSZEJ POMOCY?
Krok 4b. Jeśli dziecko nie oddycha prawidłowo
-
natychmiast rozpocznij resuscytację oraz wezwij pomoc dzwoniąc na numer 999 lub 112 i włącz tryb głośnomówiący
-
wykonaj 5 oddechów ratunkowych, następnie prowadź resuscytację w stosunku 15:2 lub 30:2
-
kontynuuj prowadzenie resuscytacji do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego lub do momentu, aż pojawią się oznaki powrotu krążenia u dziecka
Jak uciskać klatkę piersiową u dziecka oraz jak prowadzić resuscytację możesz przeczytać w moim poprzednim artykule dotyczącym zatrzymania krążenia u dzieci:
ZATRZYMANIE KRĄŻENIA U DZIECI. JAK UCISKAĆ KLATKĘ PIERSIOWĄ U DZIECI? REANIMACJA, PIERWSZA POMOC
2. Jak zadbać o komfort termiczny u dziecka?
Podczas akcji ratunkowej niezwykle ważne jest, aby prawidłowo zadbać o komfort termiczny u dzieci i nie doprowadzić do ich wychłodzenia. Organizm dziecka dopiero się rozwija, a co za tym idzie dziecko nie ma jeszcze wykształconego ośrodka termoregulacji tak jak osoby dorosłe, co sprzyja szybkiemu wychładzaniu się dzieci.
Co więcej, ze względu na inne proporcje stosunku skóry do całkowitej masy ciała u dzieci łatwiej jest doprowadzić do wychłodzenia, dlatego zadbanie o komfort termiczny u dzieci jest niezwykle istotne.
Temperatury, które nie spowodują u osób dorosłych wychłodzenia nawet przy dłuższej ekspozycji, mogą w łatwy sposób doprowadzić do hipotermii u dziecka nawet w niewielkim odstępie czasu. Ponadto dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconych właściwości skóry tak jak osoby dorosłe. Organizm dziecka dopiero się kształtuje i nie jest tak odporny na zmiany temperatury lub infekcje tak jak jest to w przypadku osób dorosłych.
Jak zadbać o komfort termiczny u dziecka?
Przede wszystkim, aby nie doprowadzić do wychłodzenia dziecka osłoń dziecko od wiatru i okryj je materiałem, który odizoluje je od czynników zewnętrznych. Może to być:
-
koc
-
polar
-
kurtka
-
folia NRC (koc ratunkowy)
Folia metalizowana, zwana kocem ratunkowym lub NRC, nie bez powodu jest wymieniona na ostatnim miejscu. Pamiętaj, że dużo lepiej będzie przykryć dziecko np. kocem lub polarem, a dopiero na ostatnią warstwę użyć koca ratunkowego. Koc sam w sobie nie ogrzewa pacjenta. Za to ma wspaniałe działanie termoizolacyjne, dzięki czemu utrzymuje temperaturę (pod warunkiem, że poszkodowany jest szczelnie okryty).
Pamiętaj!
Przeciwdziałaj hipotermii, ale nie doprowadzaj do hipertermii! Cały czas kontroluj i oceniaj stan poszkodowanego.
3. Algorytm udzielania pierwszej pomocy u dzieci - jak w praktyce udzielić pierwszej pomocy dziecku?
Algorytm pierwszej pomocy u dzieci oraz zasady prowadzenia reanimacji u dzieci mogą wydawać się łatwe w teorii, natomiast praktyka często sprawia wiele problemów. Zwłaszcza, gdy towarzyszą nam dodatkowe emocje, które (nie oszukujmy się) będą zawsze obecne. Strach, przerażenie, stres – to zawsze będzie nam towarzyszyło w przypadku akcji ratunkowej z udziałem dzieci.
Pamiętaj, że Twoja sprawna i szybka reakcja może uratować dziecku życie!
Zatem jak w praktyce udzielić pierwszej pomocy dziecku oraz skutecznie zastosować algorytm udzielania pierwszej pomocy u dzieci?
Praktykę zawsze dobrze szlifować pod okiem doświadczonego instruktora. Możesz to zrobić zapoznając się z naszym programem “Bezpieczny Żłobek i Przedszkole” lub “Bezpieczna Szkoła”, podczas których nauczysz się niezbędnych zasad udzielania pierwszej pomocy dzieciom.’
Postaw na profesjonalny kurs i naucz się udzielać pierwszej pomocy dzieciom.
Źródła
- nagle.mp.pl
- prc.krakow.pl
- Stany nagłe u dzieci, J. Kleszczyński, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017
O Autorze:
Cześć! Nazywam się Damian Walas, jestem ratownikiem medycznym i pomagam ludziom przełamywać lęk przed ratowaniem życia! Praca w pogotowiu ratunkowym oraz w szpitalnym oddziale ratunkowym pozwoliła mi zebrać bagaż doświadczeń, którym dzielę się z innymi na szkoleniach pierwszej pomocy.